Na jego realizację złożyło się wiele działań. Przede wszystkim lekcje z historii, na których omówione zostały przyczyny i przebieg powstania warszawskiego (p. Magdalena Wieczerzak). Później spotkania z twórczością Melchiora Wańkowicza i jego Zielem na kraterze. Przeżyliśmy losy imieninowej szesnastki, która na kilka dni przed powstaniem tańczyła mazura, by w powstaniu oddać swoje młode życie.
Przeanalizowaliśmy przebieg powstania w relacji cywila, czyli Mirona Białoszewskiego. Największe wrażenie na nas zrobił opis grozy dziennej i grozy nocnej. Chyba każdy wie, czym w języku powstańczym były „szafy”. Pamiętnikarskie gadanie wzbogaciliśmy informacjami o żywności i zdobywaniu wody przez powstańców i ludność cywilną. Tu na lekcji wykorzystywaliśmy kody QR i budowaliśmy mapy mentalne. Potem przyszedł czas na poezję poety i powstańca, czyli Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Zrozumienie decyzji podmiotu lirycznego nie wydawało się trudne, ale kierowanie się głupią miłością, to zagadnienie, które należało zgłębić. W ramach realizacji projektu uczniowie klasy VIII pisali wypowiedź argumentacyjną nt. Pamięć o bohaterach to konieczny element naszego narodowego dziedzictwa.
Odbyły się również dwie niezwykłe lekcje przeprowadzone przez uczniów klasy VIII, której odbiorcami byli koledzy z klas siódmych.
I wreszcie spotkanie z życiem i twórczością Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. To wielka powtórka tego, co było, ale i okazja, by zanurzyć się w twórczości poety, którego duszę przepełniała świadomość obowiązku wobec ojczyzny i świadomość okrucieństwa tej strasznej wojny. Podczas spotkania towarzyszyły nam piosenki wykonane do słów poety i piosenki powstańcze. Na uwagę zasługuje piękne wykonanie Elegii o (chłopcu polskim) – Julia Woźniak i piosenki Wolność ze słowami Marka Grechuty, którą zaśpiewali Ewelina Grabowska, Michalina Łukasiewicz i Oskar Zalewski.
Spotkanie odbywało się w pięknej scenerii ruin Warszawy z symbolicznymi elementami grobów, biało-czerwonej flagi i zniczy. Wykonawcy scenografii to ucz. klas VII, p. A. Borkowska-Gazda i p. E. Arciszewska.
Realizatorami tego ostatniego przedsięwzięcia byli uczniowie klasy VIIa i VIIb. Opiekunką i koordynatorką działań projektowych była p. Ewa Arciszewska.