Droga społeczności szkolna!
2 kwietnia, w rocznicę urodzin słynnego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci.
Z tej okazji zapraszamy wszystkich do udziału w akcjach promujących książki i czytanie dla najmłodszych i nie tylko.
Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg.
Co daje mam bookcrossing? Pozwala dzielić się książkami, stwarza możliwość wymiany na inne, daje szansę czytania tym, których nie stać na zakup książek lub po prostu nie chcą ich gromadzić; powoduje, że książki są w ciągłym obiegu.
Jak to będzie wyglądało w naszej szkole? Otóż na dolnym korytarzu pojawił się regał. Pierwsze uwolnione książki już na nim leżą i czekają na swoich czytelników.
Zasady udziału w akcji uwalniania książek są następujące:
-
Z inicjatywą zwracamy się do wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych i rodziców. Każdy, kto chce, może przynieść książkę, położyć ją na naszym bookcrossingowym regale. Każdy może wybrać sobie z niego książkę, przeczytać i znowu odstawić na regał.
-
Nie traktuj go jednak jako miejsca, w którym możesz pozbyć się książek, które Ci po prostu zalegają w domu. To nie zbiórka makulatury! Książki trafiające na półki – zgodnie z ideą bookcrossingu – chciałyby być czytane jeszcze przez wiele osób, niech więc będą w dobrym stanie.
-
W zamian za pozostawioną na półce książkę możesz sobie wybrać inną. Jeśli w danym momencie nie masz żadnej książki do uwolnienia, a jakaś z tych leżących na półce Cię zainteresuje – weź ją i czytaj, na zdrowie! Być może za jakiś czas znajdziesz u siebie książkę, którą będziesz mógł/mogła tu zostawić.
Zachęcamy wszystkich do uwalniania i czytania książek!