W kwietniu uczniowie naszej szkoły podjęli szereg działań, których celem było przybliżenie kultury i tradycji Wielkiej Brytanii oraz rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Uczniowie klas IV– VIII przygotowali klasowe gazetki o Anglii, Szkocji, Walii i Północnej Irlandii. Tworzyli plakaty na temat Wielkiej Brytanii oraz makiety słynnych budowli. 5 maja 2023 r., w przededniu koronacji Karola III, odbył się Dzień Kultury Brytyjskiej. Spotkanie całej społeczności szkolnej rozpoczęli uczniowie klas pierwszych, wykonując piosenkę ”Shake your body”. Uczniowie klasy VIII przybliżyli podstawowe informacje o Wielkiej Brytanii. Następnie obejrzeliśmy przedstawienie w języku angielskim „Czerwony Kapturek”. Na zakończenie zaprezentowali się uczniowie przebrani za postacie związane z kulturą, historią i literaturą brytyjską. Po spotkaniu klasa V zaprosiła na degustację herbaty i upieczonych przez siebie herbatników. Nad całością działań czuwały panie Barbara Juwa, Magdalena Wieczerzak i Angelika Pszeniczna-Surdel.
Aktualności
DZIEŃ KULTURY BRYTYJSKIEJ
Sukces uczennic w olimpiadzie z języka angielskiego
Uczennica Gabriella Harker z klasy 5B zajęła pierwsze miejsce w ogólnopolskiej olimpiadzie przedmiotowej z języka angielskiego OLIMPUS. Zuzanna Fedus z klasy 4A otrzymała tytuł laureata w tej samej olimpiadzie. Gratulujemy uczennicom i życzymy dalszych sukcesów. Opiekunami uczennic były panie Barbara Juwa i Magdalena Wieczerzak.
Warsztaty w planetarium
4 i 5 maja w naszej szkole miały miejsce warsztaty w planetarium pt. „Miejsce Ziemi w Kosmosie”.
Uczniowie klas 1-8 mieli możliwość obejrzenia filmu „ Magic Glob”. Zajęcia te odbywały się w ramach projektu „ Mikołaj Kopernik syn renesansu”
W trakcie warsztatów uczniowie poznali założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, a mianowicie zobaczyli powstanie Układu Słonecznego
i jego planet, odwiedzili je w kolejności od Słońca, poznali teorię geocentryczna i heliocentryczną, ruch wirowy Ziemi i następstwa, ruch obiegowy Ziemi i następstwa, w tym bardzo rozbudowane wytłumaczenie powstawania pór roku, łącznie nachyleniem Ziemi pod kątem
i energią jaką słońce przekazuje w danym okresie .Była to doskonała lekcja wpisująca się w obchody roku, którego patronem jest Mikołaj Kopernik. Zajęcia te finansował Zarząd Powiatu Mieleckiego.
Wiwat 3 Maja!
Pod takim hasłem uczniowie naszej szkoły świętowali 232. rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Rozpoczęło się krakowiakiem w wykonaniu grupy tanecznej pracującej pod kierunkiem p. Jadwigi Brożyny. Następnie montaż słowno-muzyczny przedstawiający wielki trud pracy nad ustawą zasadnicza i wielką radość po jej uchwaleniu. Rozbrzmiały też nuty żałobne, bo nastąpiły wydarzenia, które przekreślały dokonania polskich patriotów. Utworom lirycznym towarzyszyły pieśni w wykonali A. Wieczerzak i J. Jung.
Dużo wzruszeń dostarczyło zbiorowe wykonanie wiersza Władysława Bełzy Kto ty jesteś przez uczniów klasy pierwszej b. Wykonawcami montażu byli uczniowie klasy Va i VII.
II Gminny Konkurs Matematyczny Uczniów Klas VII
II Gminny Konkurs Matematyczny Uczniów Klas VII
pod patronatem Burmistrza Przecławia
W dniu 26 kwietnia 2023 roku o godz. 10.00 w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Matematyczny Uczniów Klas VII pod patronatem Burmistrza Przecławia.
Ma on na celu rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów, promowanie wiedzy matematycznej, wdrażanie do rywalizacji, wyłonienie uczniów zdolnych oraz promowanie ich sukcesów i osiągnięć ich nauczycieli na forum gminy, a także integrację środowisk edukacyjnych gminy.
Konkurs składał się z dwóch części: 10 zadań zamkniętych – czas 30 min. i 10 zadań otwartych – czas 60 min. Wzięło w nim udział 21 najlepszych matematyków klas siódmych Gminy Przecław.
Komisja konkursowa złożona z nauczycieli matematyki uczących w klasach siódmych oceniła pracę i najlepszym przyznała tytuł laureata lub finalisty. Laureatami zostali: Jan Kołata z SP Rzemień, Artur Maniewski z SP Łączki Brzeskie, Piotr Chałupnik z SP Przecław.
Tytuł finalisty zdobyli: Patrycja Mazur z SP Kiełków i Daria Kopacz z SP Przecław.
Organizatorem konkursu był pan Marian Sajdak.
Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom konkursu!
Mistrzyni Szymborska
Oto kolejne zadanie związane z ogólnopolskim projektem MISTRZYNI SZYMBORSKA #mistrzyniszymborska
Uczniowie klasy 5b w ramach projektu edukacyjnego wykonali lapbooki dotyczące ciekawostek, życia i twórczości Wisławy Szymborskiej. Wytwory ich pracy zostały umieszczone w szkolnej galerii w głównym holu Szkoły Podstawowej w Tuszymie. Mamy nadzieję, że w związku z przyjętym przez Senat RP rokiem Wisławy Szymborskiej zainteresujemy oglądających osobą poetki i polskiej Noblistki.
Gminny turniej piłki nożnej chłopców w ramach Igrzysk Dzieci klas 4-6
W dniu 21.04.2023 na obiekcie sportowym Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tuszymie, odbył się turniej piłki nożnej chłopców. Do zawodów przystąpiły 4 drużyny tj.: SP Tuszyma, SP Przecław, SP Łączki Brzeskie oraz SP Rzemień. W wyniku rozegranych meczy, systemem każdy z każdym, turniej zakończył się następującą kolejnością:
I miejsce - SP Przecław
II miejsce - SP Tuszyma
III miejsce - SP Łączki Brzeskie
IV miejsce - SP Rzemień
W trakcie turnieju prowadzona była klasyfikacja na najlepszego strzelca oraz bramkarza. Królem strzelców został zawodnik z Łączek Brzeskich Igor Mądry, a najlepszym bramkarzem okazał się zawodnik z Przecławia Karol Rataj.
Zawody rozgrywane były w przyjaznej atmosferze zgodnie z zasadami Fair-Play.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom!
Marsz dla Ziemi
Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi w Szkole Podstawowej w Tuszymie został zorganizowany happening, przez który młodzież i nauczyciele szkolnej społeczności pragnęli uświadomić, jak duży wpływ mają ludzie na kondycję planety.
Dzieci wcześniej przygotowały transparenty z hasłami wyrażającymi troskę o Ziemię i w wesołym przemarszu zwracali uwagę mieszkańców oraz przechodniów. Wykrzykując proekologiczne rady i hasła dzielnie maszerowali przez ulice Tuszymy. Mijani przechodnie i kierowcy spontanicznie włączali się pozdrawiając szkolny przemarsz i sygnalizując swoją aprobatę licznymi dźwiękami klaksonów samochodowych, co sprawiało niemałą radość uczestnikom happeningu!
Dziękujemy uczniom i nauczycielom, a także mieszkańcom Tuszymy za czynny udział w obchodach Dnia Ziemi! Niech Nasza Planeta będzie dla wszystkich tak samo ważna jak nasz rodzinny dom.
Pasowanie na czytelnika
21 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych.
Uczniowie klasy IV, w pięknych strojach, przedstawili młodszym kolegom i koleżankom inscenizację „Strajk książek w bibliotece”. W czasie przedstawienia dzieci odpowiadały na pytania i rozwiązywały zagadki. Pierwszoklasiści wykazali się znajomością tytułów książek i ich bohaterów. Za dobre odpowiedzi dzieci otrzymywały słodycze od baśniowego krasnoludka.
Po sprawdzeniu znajomości zasad korzystania z biblioteki oraz wiedzy na temat książek uczniowie zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Dokonał tego, wielką księgą bajek i legend, pan Dyrektor Mirosław Basara. Na pamiątkę tego wydarzenia każdy czytelnik otrzymał dyplom, książeczkę i zakładkę do książki.
Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Mamy nadzieję, że biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym, gdzie zawsze są mile widziani. Życzymy im niezapomnianych spotkań z przygodą w magicznym świecie książek.
Podsumowanie XIV Międzynarodowego Konkursu Artystycznego
22.04.2023r. o godz. 12.00 w Kaliszu odbyło się podsumowanie XIV Międzynarodowego Konkursu Artystycznego im. Janusza Korczaka pt. ,,Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem". W konkursie brały udział dzieci i młodzież z całego świata. Miło nam poinformować, iż Nadia Dudek zdobyła I miejsce.
Opiekunem artystycznym i mentorem była jej wychowawczyni mgr Jadwiga Brożyna. Honorowym patronatem wydarzenia była marszałek sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Elżbieta Witek.
Serdecznie gratulujemy Nadii oraz pani Jadwidze Brożynie.
Mikołaj Kopernik- syn renesansu
W naszej szkole realizowany jest projekt- Mikołaj Kopernik, syn renesansu, dofinansowany przez Zarząd Powiatu Mieleckiego i Koło Gospodyń Wiejskich w Tuszymie. Celem zadania jest przybliżenie postaci przedstawiciela renesansu, wielkiego astronoma - Mikołaja Kopernika. Projekt ten jest adresowany do uczniów młodszych i starszych klas. Zadania będą realizowane w szkołach
w Tuszymie i Otałęży , umożliwią głębsze poznanie wybitnej postaci- patrona roku 2023, a także na integrację uczniów z obydwu szkół. W ramach projektu zrealizowane będą warsztaty pozalekcyjne, dotyczące tworzenia Układu Słonecznego, na których uczniowie klas starszych zdobędą wiedzą na temat Kopernika, a także wykonają makiety Układu Słonecznego. Młodsi uczniowie upieką
i przyozdobią pierniczki na wzór pierników toruńskich, nawiązując do miejsc związanych
z astronomem.W obydwu szkołach odbędą się warsztaty w objazdowym Planetarium, na których uczniowie poznają założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego.
Klasy ósme wezmą udział w wizycie studyjnej w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika
w Mielcu oraz w Centrum Naukowym im. Ignacego Łukasiewicza w Jasionce. Podczas tej wizyty ósmoklasiści poszerzą swoją wiedzę na temat akcji, jakie odbywają się w tej szkole w związku ze świętowaniem Dnia Patrona, poznają nową szkołę, a w Centrum Łukasiewicza poszerzą wiedzę na temat astronomii.Warsztaty poprowadzą panie; Agata Borkowska- Gazda i Jolanta Borys, wizytę studyjna przygotuje pani Lucyna Szczutko.
Wycieczka do Krakowa kl. VIa, VIb, VII.
Ranek chłodny i taki był cały dzień dla uczniów klas: VII, VIa, VIb, którzy uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Krakowa. Rozpoczęli dzień od spaceru po Floriańskiej i śniadaniu. Później duchowa uczta w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Tam oglądnęli spektakl Chory z urojenia według Moliera z wyśmienita kreacją Andrzeja Grabowskiego. Następnie spacer na ul. Mazowiecką i tam dwugodzinne warsztaty na temat kultury żydowskiej. Było wszystko: Tora, żydowskie zabawy, jedzenie koszerne i dużo ciekawych wiadomości. Na krakowskim Kazimierzu kolejna porcja wiedzy wraz ze zwiedzanie synagogi i starego cmentarza żydowskiego. Wszyscy wiedzą, dlaczego żydzi nie kładą na grobach kwiatów tylko kamienie. Pełni wrażeń uczniowie wrócili do domów, a o ich przeżyciach świadczą dyskusje i te szkolne, i te domowe. Opiekunowie: Ewa Arciszewska, Anna Mordasiewicz i Halina Surman.
Życzenia
Konkurs Recytatorski "Wiosna słowem malowana" w kl. II
5 kwietnia w klasie II odbył się konkurs recytatorski „Wiosna słowem malowana”. Celem konkursu było zainteresowanie dzieci poezją oraz rozwijanie zdolności recytatorskich. Koleżanki i koledzy dodawali występującym otuchy brawami. Zaś jury w składzie: pani Dyrektor Justyna Cyran, pani Kinga Płatek i pani Katarzyna Bzduła dokonały oceny występów i wyłoniły zwycięzców:
I miejsce - Martyna Barnaś
II miejsce - Szymon Bąba
III miejsce - Kinga Jung.
Przyznano również 4 wyróżnienia dla: Zuzanny Kubik, Zuzanny Szczudło, Martyny Topór i Macieja Skowrona.
Zwycięzcy otrzymali upominki, a pozostali uczestnicy konkursu słodkie nagrody pocieszenia. Serdecznie gratulujemy!
Konkurs przygotowała pani Klaudia Leska
Wyniki Konkursu Plastycznego "Bezpieczne dzieci- w realu i w sieci"
Pragmniemy poinformować o kolejnym sukcesie uczennicy klasy IIIa- Laury Moździoch, która zdobyła pierwsze miejsce w Gminnym Konkursie Plastycznym pt.„ Bezpieczne dzieci – w realu i w sieci”. Wyróżnienie natomiast zdobyły dziewczęta z klasy II - Oliwia Cachor i Martyna Barnaś. Organizatorami konkursu był Wydział Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Mielcu, Urząd Miejski w Przecławiu oraz Nadleśnictwo Tuszyma. Opiekunem Laury była p. Agata Borkowska- Gazda.
SZKOLNY KIERMASZ KSIĄŻEK
Kiermasz książek stał się już corocznym wydarzeniem w naszej szkole i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników obsługi. W tym roku odbył się 3 kwietnia, w okresie przedświątecznym. Dzięki współpracy z Hurtownią i Księgarnią w Tuliszkowie oferta książek była bardzo różnorodna: począwszy od lektur, repetytoriów, kolorowanek, poradników, książek kulinarnych, popularnonaukowych po literaturę młodzieżową i dziecięcą. Nie zabrakło pozycji o tematyce wielkanocnej dla dzieci. Dziękujemy wszystkim za udział w kiermaszu; mamy nadzieję, że każdy znalazł coś ciekawego dla siebie i bliskich.
Celem akcji była promocja książki i czytelnictwa wśród społeczności szkolnej. Kiermasz przygotowali nauczyciele bibliotekarze.
Konkurs czytelniczo - plastyczny rozstrzygnięty!
Konkurs "Moja Ulubiona Książka" skierowany był do uczniów klas I - VIII naszej szkoły. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz kształtowanie wyobraźni plastycznej dzieci. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i poniżej prezentujemy wyniki.
Na konkurs wpłynęło 71 prac. Jury, w składzie Jadwiga Brożyna, Barbara Muniak, Małgorzata Wszołek, postanowiło nagrodzić i wyróżnić:
KATEGORIA KL. I - III
I miejsce ex aequo:
1. Martyna Topór kl. II ( "Czerwony Kapturek", Charles Perrault)
2. Igor Zawiślak kl. Ia ( "Czerwony Kapturek", Charles Perrault)
3. Justyna Kozioł kl. IIIa ( "Pippi Pończoszanka, Astrid Lindgren)
II miejsce ex aequo:
1. Maciej Skowron kl. II ("Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek", Justyna Bednarek)
2. Julia Ciejka kl. Ib ( "Czerwony Kapturek", Charles Perrault)
3. Jagoda Topór kl. Ia ("Jaś i Małgosia", W. i J. Grimm)
III miejsce ex aequo:
1. Kinga Jung kl. II ( "Roszpunka", W. i J. Grimm)
2. Zuzanna Kopera kl. Ia ( "O psie, który jeździł koleją")
3. Michał Wieczerzak kl. Ib ( "Samochodzik Franek. Na ratunek", Elżbieta Wójcik)
WYRÓŻNIENIA OTRZYMUJĄ:
1. Aleksandra Wilaszek kl. IIIb ( "Jaś i Małgosia", W. i J. Grimm)
2. Milena Mazur kl. IIIa ( "Kubuś Puchatek, A. A. Milne)
3. Zuzanna Szczudło kl. II ( "Pamiętnik Czarnego Noska", Janina Porazińska)
4. Michalina Gawryś kl. Ib ( "10 bałwanków", Wanda Chotomska)
5. Lena Bieniek kl. II ( "Roszpunka", W. i J. Grimm)
KATEGORIA KL. IV - VIII
I miejsce ex aequo:
1. Emilia Paszko kl. VII ( "Kopciuszek", Bracia Grimm)
2. Emilia Wilaszek kl. VII ( "Pinokio", Carlo Collodi)
II miejsce ex aequo:
1. Amelia Frącz kl. VII ( "Wojownicy", Erin Hunter)
2. Magdalena Paszko kl. V ( "Czerwony Kapturek", Charles Perrault)
III miejsce ex aequo:
1. Izabela Mucha kl. IV ( "Kopciuszek", Bracia Grimm)
2. Zuzanna Fedus kl. IV ( "Dziewczynka z Szóstego Księżyca", Moony Witcher)
Laureaci i uczniowie wyróżnieni w konkursie otrzymują dyplomy, nagrody książkowe i słodkości. Wszystkim gratulujemy i zapraszamy na kolejne konkursy.
W zakładce "Biblioteka" można obejrzeć nagrodzone prace.
4Wręczenie nagród laureatom oraz wyróżnionym uczniom w konkursie czytelniczo-plastycznym.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Kiermasz książek
Informujemy, że w dniu 3 kwietnia 2023r. (poniedziałek) odbędzie się w naszej szkole kiermasz taniej książki organizowany przez Bibliotekę Szkolną.
Serdecznie zapraszamy :)
Serdecznie zapraszamy :-)
Archiwum Aktualności